• 1
Text Size

سامانه مدیریت پهنای باند و کنترل دسترسی کاربران اینترنت

 

مقدمه

یکی از دغدغه هایی که اکثر مدیران شرکت ها و سازمان های مختلف به صورت روزمره با آن روبرو هستند، هزینه های بالای پهنای باند مصرفی و اینترنت کاربران شبکه سازمان و شرکت تحت سرپرستی شان می باشد. عموما به جهت عدم وجود سیستم نظارت و کنترل میزان حجم مصرفی کاربران و گزارش سایت های بازدید شده توسط کاران مختلف، ماهیانه و سالیانه هزینه های زیادی صرف خرید پهنای باند اینترنت در شبکه می شود. این هزینه ها در شرکت های کوچک و متوسط بزرگ به طور متوسط ماهیانه از 200.000 هزار تومان تا 3.000.000 میلیون تومان می رسد که با استقرار سامانه مدیریت و کنترل مصرف اینترنت کاربران می توان سالیانه از میلیون ها تومان هزینه اضافی جلوگیری نمود.

مدیریت پهنای باند (Bandwidth Management) در واقع فرایند اندازه گیری و کنترل ارتباطات (ترافیک، بسته ها) در یک لینک شبکه است تا از پر شدن ظرفیت لینک یا پرشدن بیش از حد آن جلوگیری شود که ممکن است باعث گرفتگی شبکه و کارایی پایین آن شود. اگر به اینترنت متصل هستید، پس با مشکلات آن نیز آشنا هستید. اتصال از بیرون و یا امنیت در برقراری ارتباط از بیرون، مدیریت پهنای باند، مدیریت حجم مصرفی اینترنت، گزارش مصرف اینترنت کاربران از مهمترین دغدغه‌های مدیران شبکه بوده است.

 

 

راهکار کنترل پهنای باند اینترنت

كنترل پهناي باند همواره يكي از مهمترين دغدغه هاي مديران شبكه مي باشد، زيرا ممكن است برخي از كاربران با استفاده از برنامه هاي خاص، اكثر پهناي باند اينترنت آن مجموعه را در اختيار بگيرند و در نتيجه ساير كاربران كه ممكن است براي آن سازمان بسيار هم مهم و حياتي باشند، از دسترسي مناسب به اينترنت برخوردار نباشند. از طرفی گاهي لازم است بدانيم بيشتر در كجا از اينترنت استفاده كرده ايم يا اين كه چه قسمت از عملكرد روزانه ما بيشترين پهناي باند را مصرف مي كند.

امروزه راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری برای مدیریت پهنای باند طراحی و ارائه شده اند. راهکارهایی که با استفاده از آن ها می توان بیشینه (ماکزیمم) پهنای باند اینترنتی که هر کاربر می تواند استفاده کند را مشخص کرده و بر اساس آن سقف دسترسی به اینترنت را تعیین نمود.

 

 

مدیریت دسترستی کاربران اینترنت و میزان دانلود/آپلود

 

تحت نظرداشتن میزان دانلود و آپلود و میزان کارکرد شبکه ، کنترل و مدیریت سرعت کانکشن و میزان مصرف اینترنت، از دیگر اهداف مدیران شبکه است. چرا که معمولا یک کاربر عادی فیلم دانلود می کند و مدیران و کاربران حساس مشکل سرعت پائین اینترنت دارند و مدیران شبکه هم اگر ابزار مناسبی مثل اکانتینگ و مدیریت پهنای باند و … نداشته باشند معمولا به عدم کفایت متهم می شوند.

شرکت مهندسی شبکه پال نت با ارائه راهکار مدیریت و کنترل پهنای باند مصرفی اینترنت به مدیران شبکه اجازه می دهد تا با سهميه بندي مصرف اينترنت در يك مدت معين از دانلود هاي غير ضروري کاربران جلوگیری نمایند و  به هر کاربر، براساس دانلود، آپلود و يا مجموع آن دو سهمیه ای اختصاص دهند.

 

گزارش بازدید از وب سایتهای بازدید شده توسط کاربر

انتظار دیگری که مدیران شبکه از یک نرم افزار مدیریت کاربران اینترنت و کنترل پهنای باند می توانند داشته باشند امکان گزارش گيري دقیق و کامل از میزان دانلود و آپلود و میزان کاکرد شبکه ، لیست سایت های بازدید شده توسط کاربران و میزان مصرف اینترنت می باشد چرا که مطالعه اين گزارشات به مدیران شبکه براي انتخاب بهترين استراتژي راهبردي در شبکه کمک هاي شاياني می کند.

شرکت مهندسی شبکه پال نت با نرم افزار مدیریت کاربران اینترنت و کنترل پهنای باند امکان گزارش گیری به روشهای مختلف را به مدیران شبکه اجازه می دهد که برخی از آنها در زیر آمده است: 

-        تولید گزارش بر حسب عنوان وب سایت.

-        تولید گزارش پویا و بر حسب سایت های های بازدید شده در اینترنت

-        تولید گزارش بر حسب فایل های دریافتی و ارسالی کاربران

-        فیلتر کردن گزارشات بر اساس بازه زمانی مختلف

-        تولید گزارشات بر حسب IP ، کاربر، گروه های کاربری و یا کل سیستم

-        تولید گزارش بر اساس IP و MAC Address کاربر

-        ارائه گزارشات در قالب نمودارها